Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Różyczka u dziecka – jak długo trwa i czy należy ją leczyć?

31 marca 2022 Różyczka u dziecka

Różyczka należy do chorób wirusowych typowych dla wieku dziecięcego, jednak mogą na nią chorować również osoby dorosłe. Schorzenie to przenosi się drogą kropelkową i jest wysoce zakaźna. Z reguły dzieci przechodzą ją w wieku 5 – 15 lat. Różyczka może mieć różny przebieg, jednak jej objawy są zwykle bardzo podobne. W niektórych przypadkach symptomy tej choroby są dość ostre, ale w przypadku dzieci zwykle nie stanowią dużego zagrożenia.

Jakie są objawy różyczki u dzieci?

Różyczka przechodzona w wieku dziecięcym zwykle objawia się nieswędzącą wysypką, świadczącą o wyleganiu się choroby. Zmiany na skórze mogą się pojawić nawet kilka tygodni po kontakcie z wirusem. Dziecko może zarażać jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów, a także przez okres dwóch tygodni po ustąpieniu wysypki. Same zmiany skórne przypominają nieco uczulenie, jednak zwykle trwają stosunkowo krótko. Jeżeli wysypka jest bardzo intensywna, może pozostawać na skórze przez kilka dni w ostateczności zaczyna blednąć Oceną stanu skóry powinien się zająć lekarz pediatra. Do innych objawów różyczki zaliczyć można gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie gardła czy ogólne osłabienie organizmu.

Ile trwa różyczka u dzieci?

Okres wylęgania różyczki wynosi około 2-3 tygodni, co określa czas od zakończenia samej infekcji do momentu wystąpienia pierwszych objawów. Przeniesienie zakażenia na zdrowe osoby może nastąpić na 7 dni przed pojawieniem się wysypki u osoby chorej, a także do 6 dni po jej wystąpieniu. Diagnostyka różyczki zwykle odbywa się już po uwidocznieniu zmian skórnych, dlatego dziecko powinno przebywać w izolacji minimum tydzień. W okresie tym szczególnie ważne jest unikanie kontaktu z kobietami w ciąży. Przechorowanie różyczki daje ochronę przed ponownym zakażeniem w przyszłości. Organizm dziecka wytwarza bowiem komórki pamięci immunologicznej, które w przypadku ponownego kontaktu z wirusem szybko działają i uniemożliwiają ponowne zachorowanie. Z tego powodu różyczka zwykle występuje tylko raz w życiu.

różyczka

Czy różyczkę powinno się leczyć?

Leczenie różyczki odbywa się jedynie objawowo. W diagnostyce symptomów pomóc może pediatra online, którego nie trzeba osobiście odwiedzać w gabinecie i zwiększać ryzyka roznoszenia infekcji. Specjalista ten może zapisać preparaty obniżające gorączkę, jeżeli jest ona bardzo wysoka i uciążliwa. Na takie środki wystawiana jest recepta online dla dziecka, którą da się zrealizować od razu po odbyciu e-konsultacji. Jeżeli natomiast różyczka ma łagodny przebieg, małemu pacjentowi zaleca się przede wszystkim pozostanie w łóżku i wypoczynek. Dziecko powinno też przyjmować wodę i posiłki, nawet jeżeli nie ma apetytu. Gorączka prowadzi bowiem do odwodnienia. Konieczne jest też utrzymywanie domowej izolacji przez minimum 1-2 tygodnie, celem ograniczenia ryzyka zarażania różyczką innych dzieci. Wyzdrowienie następuje samoistnie, jednak w niektórych przypadkach występują pewne powikłania. Różyczka może wywołać zapalenie stawów, jednak zwykle dotyczy to starszych pacjentów. Inną konsekwencją jest skaza krwotoczna małopłytkowa, ale ustępuje ona samoistnie. Pozostałe powikłania różyczki występują bardzo rzadko.

Czy na różyczkę trzeba się szczepić?

W Polsce szczepienia na różyczkę są obowiązkowe. W teorii zapewniają one ochronę przed zachorowaniem na okres około 10 lat, a trwałą odporność uzyskać można dopiero po faktycznym przejściu choroby. Pierwsze szczepienie ma miejsce już w 13-14. miesiącu życia dziecka, co daje możliwość łagodnego przechorowania różyczki przed okresem pokwitania. Druga szczepionka podawana jest w 13. roku życia. Jej podanie ma szczególne znaczenie dla dziewczynek, ponieważ choroba ta może mieć w przyszłości groźne konsekwencje w przypadku zachorowania w ciąży. Same szczepienia ochronne są dobrze tolerowane przez dzieci, nawet w pierwszym roku życia. Szczegółowych informacji na ten temat może udzielić lekarz. Pediatra online 24h na dobę udziela konsultacji, dlatego w razie potrzeby można zwrócić się do niego o specjalistyczną poradę.

Artykuł sponsorowany

Redakcja bebeoli.pl

Redaktorzy Bebeoli.pl to zespół zaangażowanych i doświadczonych specjalistów, którzy z pasją tworzą treści na temat dzieci, rodzicielstwa, zdrowia, zakupów i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, merytorycznych i inspirujących artykułów, które wspierają rodziców w codziennych wyzwaniach i pomagają im w wychowywaniu szczęśliwych i zdrowych dzieci.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Impreza firmowa w parku trampolin
zabawki

Poznaj wyjątkowy urok zabawek Goki

11 października 2022

malowanie farby

Jesteś zainteresowany reklamą?